מאכלים טורקיים

הרפובליקה הטורקית נמצאת במזרח התיכון, וגובלת בין היתר עם הים התיכון, סוריה, עיראק, יוון, בולגריה, הים השחור, גיאורגיה ואיראן. האיזור בו נמצאת טורקיה מזוהה עם תרבויות חשובות כמו האימפריה הביזאנטית והעות'מאנית. טורקיה נהנית מגישה אל צירי תחבורה מרכזיים, אשר שימשו את איזור המזרח התיכון ויבשות אסיה ואירופה. היא בעלת מיקום אסטרטגי ייחודי המשפיע על האיזור כולו. טורקיה היוותה לכל אורך ההיסטוריה המודרנית נקודת מפגש בין אסיה ואירופה, היא מיזוג של מסורת מערבית ומזרחית, ויש לה כיום חשיבות גיאו-פוליטית אדירה.

ההיסטוריה, הכלכלה, הגיאוגרפיה והדמוגרפיה של טורקיה באים לידי ביטוי בכל תחומי החיים של תושביה. יחד עם זאת, כדאי להתמקד במטבח הטורקי על מנת להבין את הקשר בין מאפייניה השונים של המדינה. זהו מטבח גדול, עשיר ורחב עם המון השפעות פנימיות וחיצוניות. בשלב הראשון התפתח המטבח הטורקי בזכות משאביה של האימפריה העות'מאנית, אך עם הזמן החלו גם השפעות של המטבח היווני, הערבי, האסייתי והפרסי לבוא לידי ביטוי.

מאפייני המטבח הטורקי

מאפיין עיקרי של המטבח הטורקי הוא הגיוון. גם בתוך טורקיה עצמה ניתן למצוא מטבחים שונים:

א. המטבח הצפון טורקי – מזוהה עם שימוש רב בתירס ודגי אנשובי.

ב. המטבח הדרומי – מוכר בזכות הקבבים המקומיים וקינוחי הבצק, כגון בקלאווה וכנאפה.

ג. המטבח המערבי – עושה שימוש בעיקר בשמן זית.

ד. המטבח הים תיכוני – כמו מטבחים אחרים בעולם הנמצאים לחופו של הים התיכון, גם הוא מבוסס על דגים, ירקות ועשבי תיבול.

מצד שני, אין ספק כי המאפיינים המשותפים לכל סוגי המטבח הטורקי באיזורים השונים של המדינה הם אהבה לשווארמה, בשר כבש ועלי גפן ממולאים הנקראים סרמה. מי שאוהב חצילים ימצא אותם בהרבה מאכלים המגיעים מתוך המטבח הטורקי, כאשר את הכל אפשר לקנח עם קפה מצוין, ומרק צ'ורבה של עדשים או יוגורט.

מאכלים בולטים

להלן דוגמאות למספר מאכלים בולטים של טורקיה:

א. בורקס פילאס – את הבורקס הזה אפשר למלא בקוביות חזה עוף, אך יש כאלה שמעדיפים אותו בגרסה הצמחונית. בכל מקרה, הוא נחשב קל להכנה ואידיאלי לאירוח.

ב. קשקריקס – קליפות קישואים ברוטב. מזכיר מבחינה חיצונית מרק, אך בעל טעמים מגוונים ומפתיעים למדי.

ג. דונאר– השווארמה הרגילה אותה אנו מכירים מקבלת בסגנון הטורקי ערך מוסף. היא עשירה יותר בטעמים, ואפשר גם לתבלן אותה כבר בשלבים הראשונים של ההכנה.

לסיכום, טורקיה היא בעלת נוכחות משמעותית באיזור הים התיכון, וגם למטבח שלה יש תפקיד חשוב. כדאי להכיר את נפלאות המטבח הטורקי, ולהשתמש בחומרי הגלם המשובחים כדי להשיג תוצאות טעימות.