מאכלים אמריקאים

ארצות הברית של אמריקה נקראת בקיצור "אמריקה", ונחשבת לאימפריה הכלכלית, החברתית והתרבותית הגדולה ביותר בעידן המודרני. זו מעצמת על המשפיעה בין היתר על סידורי הביטחון ויחסי החוץ הבינלאומיים בכל העולם.

ארצות הברית בנויה בתור פדרציה, ורפובליקה חוקתית המורכבת מ-50 מדינות וממחוז פדרלי. היא שוכנת ברובה במרכז יבשת אמריקה הצפונית, וגובלת עם קנדה בצפון ומקסיקו בדרום. אי אפשר להתייחס אל אמריקה בתור ישות אחת משום שלכל איזור ביבשת יש מאפיינים שונים. יחד עם זאת, מבחינה קולינרית נהוג להתייחס אל המטבח האמריקאי בצורה חד מימדית.

מאכלים בולטים וטכניקות בישול

את ההשפעה של ארצות הברית על העולם המערבי אפשר לראות גם במטבח. ראשית, אוכל אמריקאי מזוהה עם המון שומן והיעדר מרכיבים בריאותיים. האוכל האמריקאי מבוסס על כמות גדולה של קלוריות, ורוב אוכלוסיית ארצות הברית סובלת בגללו מהשמנת יתר. שנית, האוכל מבוסס על טכניקות בישול פשוטות למדי. רוב האוכל מוכן באמצעות טיגון או אפייה, והמאכלים הפופולאריים אינם יוצאי דופן:

–          בראוניז

–          המבורגר וצ'יזבורגר

–          פאי תפוחי עץ

–          אומצות (סטייקים)

–          צמר גפן מתוק

–          נקניקיות

–          כתף חזיר

–          עופות בציפוי

האמריקאים אוהבים לאכול הרבה ומהר. המאכלים שלהם לא דורשים שימוש בחומרי גלם טבעיים או הכנה ממושכת. את רוב המאכלים האמריקאיים אפשר להכין בבית בעזרת מוצרים קפואים בלבד. היתרון של אוכל אמריקאי הוא הזמינות, אך החיסרון הוא כמובן פגיעה בבריאות. מאכלים אמריקאיים מתאימים, למי שרוצה לנסות אחת לכמה שבועות מנה מלאת קלוריות, אך בשום אופן לא עולים בקנה אחד עם עקרונות האוכל הבריא, האורגני או הטבעי.

מאפייני האוכל האמריקאי

הסיבה העיקרית למאפייני האוכל האמריקאי קשורה למיקום הגיאוגרפי של היבשת ולשיקולים כלכליים. ארצות הברית משופעת בשדות חקלאיים, ורובם מנוצלים לצורך גידול עופות ובקר. אמריקאים אוכלים הרבה בשר, ומכניסים אותו גם אל תוך המנות. מבחינה כלכלית, רשתות המזון הגדולות בארצות הברית נדרשות לעמוד בקצב מהיר מאוד, ולכן מציעות מזון פשוט להכנה, נטול יצירתיות, ובעל פונקציה אחת בלבד: להשביע את הסועד.

לסיכום, הרקע הכללי על ארצות הברית והיכרות עם התרבות האמריקאית מהווים את נקודת ההתייחסות החשובה ביותר אל המטבח המקומי. אי אפשר להתעלם מההשפעה של המטבח הזה על סגנונות בישול אחרים בעולם, אך הוא לא נתפס בתור יצירתי, בריא או מיוחד. זהו מטבח בסיסי עם יתרונות פונקציונאליים בלבד, ורוב מעריציו הם ילדים או בני נוער.