מאכלים עירקיים

הרפובליקה העיראקית היא מדינה במזרח התיכון בדרום מערב אסיה. הגבולות של עירק בצפון הם עם  טורקיה, בעוד במערב היא שכנה של סוריה וירדן. לעירק יש גם גבול מערבי עם ערב הסעודית וכווית בדרום, ועם איראן במזרח. ההיסטוריה של עירק נכללת לשלוש תקופות עיקריות:

1. עירק הקדומה

2. עירק המודרנית

3. עירק כיום

בכל אחת מהתקופות הגיעו השפעות חיצוניות רבות אל המדינה. מבחינה היסטורית, האיזור בו מצויה עירק מוכר בשם מסופוטמיה, והוא היה ביתה של הציוויליזציה המתועדת העתיקה ביותר. כבר בשנת 5,000 לפנ"ס החלה התרבות השומרית להתפתח במה שמוכר כיום בתור עירק. השטח של עירק הוא 438,317 קמ"ר, ועיר הבירה שלה היא בגדד. מבחינה גיאוגרפית אפשר לחלק את עירק לאיזור הסהר הפורה לאורך הפרת והחידקל, לאיזור המדברי שמיושב בדלילות, ולאיזור כורדיסטאן בצפון הנחשב הררי וגשום.

מאפייני המטבח העירקי

המטבח העירקי מתאפיין בעושר ושימוש ניכר בתבלינים עזים כמו בהרט, עמבה וכדומה. טכניקות הבישול העיקריות הן אפייה ובישול ארוך. רוב המתכונים מושפעים מהשכנות של עירק עם מדינות נוספות, אך הערך המוסף מגיע מהגיאוגרפיה המיוחדת של המדינה. המטבח העירקי מתמחה בקובות וממולאים:

–          קובה תפוח אדמה

–          קובה בורגול

–          קובה סלק

–          קובה דלעת

–          עלי גפן ממולאים

רוב המתכונים העירקיים הנפוצים בישראל מבוססים על שימוש בחצילים מטוגנים. יש גם מתכוני חמין הנקראים תבית, או חמוצים עירקיים כבושים עם טעם דומיננטי. כדאי להזכיר את קציצות הבשר של המטבח העירקי, את האורז האדום ואת הקינוחים: בעבע בתמר (עוגיות במילוי תמרים) וכמובן זנגולה – בצק מכוסה בסירופ ודבש.

דוגמאות למאכלים בולטים

האוכל העירקי אחראי על הרבה מנות המזוהות כיום עם המטבח הישראלי. זהו אוכל ממלא הדורש הכנה קפדנית. חומרי הגלם של המטבח העירקי אינם נדירים, ולכן עיקר המיומנות היא בזמני ההכנה והשילוב בין המרכיבים. האוכל העירקי לא נחשב פשוט להכנה, אולם ניתן להתמודד איתו במידה וצוברים ניסיון. אפשר להתחיל עם הכנת קובה ועלי גפן, ולאחר מכן להמשיך אל מנות עיקריות המשלבות בשר:

א. שיפטה עירקי – קציצות בשר ברוטב אדום עם שעועית ירוקה.

ב. סמבוסק בשר – מאפה עם מילוי של בשר בקר טחון ובצל.

ג. מרק קובה – מרק ירקות עם קובה סולת במילוי בשר בקר טחון, ושורה ארוכה של תבלינים.

לסיכום, המטבח העירקי יכול להפתיע את מי שאינו מכיר מנות ים תיכוניות. הייחודיות שלו היא השימוש בתבלינים והטעמים החזקים.